beta

„Wznieśmy ten toast za Młodą Parę!” – weselne toasty

Toasty weselne stanowią bardzo ważny element każdej weselnej zabawy. Wtedy rodzina i goście mogą złożyć życzenia Młodej Parze, podziękować za zaproszenie, czy rozbawić zebranych śmiesznym wierszykiem. Należy jednak także pamiętać, że toasty weselne mają długą tradycję i rządzą się pewnymi zasadami. Na końcu artykułu zamieszczamy także przykłady toastów weselnych.

„Wznieśmy ten toast za Młodą Parę!” – weselne toasty

Toasty weselne w zgodzie z tradycją.

Toasty weselne mają długą i starą tradycję oraz bardzo praktyczne uzasadnienie. Te krótkie przemówienia pomagały kontrolować prędkość i ilość wypijanego alkoholu, chociaż w początkowych godzinach wesela. Żaden z gości nie sięgnął po puchar, zanim nie wygłosił paru słów.

Dziś pierwszy toast następuje chwilę po ślubie cywilnym jeszcze w USC. Potem wznosi się toast powitalny po przybyciu do domu weselnego. Obydwa toasty wygłasza się na stojąco oraz szampanem. Obyczaj każe, by pierwszy toast wzniósł ojciec Panny Młodej, uroczyście witając Nowożeńców i gości weselnych oraz zachęcając do zabawy, następnie głos zabiera Pan Młody,  albo jego ojciec, dziękując gościom za obecność na weselnej uroczystości oraz otrzymane prezenty. W późniejszej części wesela kolejne przemowy wygłaszają świadkowie i seniorzy z obu rodzin. Ostatni obrzędowy toast ma miejsce po deserze. Należy on do ojca Pana Młodego, dziękującego rodzicom Pani Młodej za organizację wesela.

W trakcie oficjalnych toastów, które wznosi się przy stołach, mówca i wszyscy goście wstają, a Nowożeńcy siedzą. Przy późniejszych, mniej oficjalnych toastach wstaje już tylko osoba, która go wygłasza. Goście weselni wypowiadają swoje toasty najczęściej w przerwach między tańcami.

Toasty weselne w praktyce.

Weselne toasty są różne, zaczynając od długich, nostalgicznych, pełnych patosu przemówień, a kończąc na krótkich, wesołych, nierzadko frywolnych wierszykach. Wszystko zależy od chwili przyjęcia weselnego (czy dopiero się rozpoczyna, czy trwa już w najlepsze, a może zbliża się ku końcowi), jak również od osoby wznoszącej toast. Jednak nigdy toast nie może być za długi, trzeba zrezygnować z patetycznych, ale nudnych mów. Toastów nie powinno być także zbyt wiele. Najbardziej ceni się słowa płynące prosto z serca wygłaszających je osób oraz odwołujące się personalnie tylko do jednej, określonej Pary. W tym celu opłaca się nadmienić o czymś, co wyróżnia Parę Młodą, ich wspólnym hobby, o czymś, co czyni ich wyjątkowymi na tle wielu innych nowożeńców.

Nie należy używać formy „wypijmy za...", znacznie elegantszym sformułowaniem jest "wznoszę ten toast za...". W trakcie wygłaszania toastów nie wypada także trzymać kieliszka w dłoni.

Jeśli kojarzycie toast weselny tylko z poważną, wzniosłą chwilą składania życzeń Parze Młodej, to się mylicie. Toast pomaga także przełamać pierwsze lody, a w tym najlepiej sprawdza się właśnie śmiech oraz alkohol. Trafny dowcip rozweseli i będzie świetnym dodatkiem do każdego trunku. Jednak nie wszystkie toasty są odpowiednie do publicznego wygłoszenia, bo niektórzy goście mogą np. poczuć się urażeni. Wówczas warto się wstrzymać i wygłosić taki toast przy własnym stole, kiedy Państwo Młodzi znajdą się obok nas.

 

Przykłady weselnych toastów - teksty

Na zakończenie zamieszczamy kilka przykładowych toastów.

 

Toasty weselne poważne

 

Szczęśliwa Młoda Paro –

życzymy Wam w uroczystym dniu ślubu

miłości gorącej jak słońce,

szlachetnej jak złoto,

czystej jak łza, słodkiej jak miód

oraz spełnienia pięknych marzeń

i wspólnych planów.

-------------------

Pragnę podziękować wszystkim za tak liczne przybycie na tę uroczystość.
W szczególności dziękuję wszystkim, że zaszczycili swą obecnością tę najważniejszą chwilę w życiu X i Y.

-------------------

Kochani Państwo Młodzi!

Gdy w węzeł wiążecie się wieczny,

niech i ja dołączę głos mój serdeczny:

niech przyszłe wasze lata

Bóg ożywia tą miłością,

która życie w rozkosz splata

i w serc związku jest jednością!

Wśród tej nowej życia drogi

Niechaj dola świeci błoga!

Miłość ludzi, łaska Boga

niech otacza wasze progi.

-------------------

 

Toasty weselne na wesoło

Przykłady toastów na wesoło, śmiesznych:

 

-------------------

Była noc. Księżyc i cisza. On i Ona.  

On powiedział: - Tak?  

Ona powiedziała: - Nie.  

Minęły lata. I znów noc, księżyc i cisza. On i Ona.  

Ona powiedziała: - Tak?  

On powiedział: - Tak.  

Ale lata już były nie te.  

Wypijmy za to, byśmy wszystko w życiu robili w porę! 

-------------------

Idzie osioł przez pustynię. Idzie dzień, drugi, trzeci...  

Słońce praży, osła męczy pragnienie. Nagle widzi: stoją dwie  

wielkie beczki - jedna z wodą, druga z wódką. Z której zaczął pić?  

Oczywiście z pierwszej!  

Nie bądźmy więc osłami i napijmy się wódki!

-------------------

Dużo szczęścia, własnej chatki,

I tytułu mamy, tatki.

Byście mieli tyle dziatek,

Ile razem macie latek.

Małe grube i pyskate

niech pilnują swego tatę,

by nie zamknął ich na kłódkę,

sam nie poszedł zaś na wódkę.

 

Co myślicie na temat instytucji toastu weselnego, popieracie ją? Znacie jakieś inne fajne, śmieszne lub poważne toasty weselne? Które z nich są Waszymi ulubionymi? Zapraszamy serdecznie do dyskusji.

Ty też możesz skomentować ten artykuł Podziel się z innymi swoją opinią.
  • 1 komentarze do tego artykułu
  • Panka xD : 30 październik 2011 19:02:26

    Bardzo fajne.! ThX.!

    • Dodaj swój komentarz

    • Captcha

Ostatnie artykuły

| Zobacz także: Tanie biura rachunkowe znajdziesz na www.KsiegoweiRachunkowe.pl | Sprawdź najlepsze oferty na randki matrymonialne na www.StrefaRandki.pl i umawiaj się na spotkania z innymi singlami | Agencja interaktywna Word&Mind