beta

Symboliczna moc ślubnej podwiązki

Niebieska ślubna podwiązka jest obok ślubnej sukni oraz welonu niezwykle istotną częścią ślubnego stroju. Każda panna młoda powinna ją mieć na sobie w dniu ślubu, ukrytą pod ślubną suknią, noszoną zawsze na lewej nodze i nie powinna zdejmować jej aż do nocy poślubnej. Ta opaska w wielu kulturach do dzisiejszego dnia nie utraciła swojego znaczenia symbolicznego.

Symboliczna moc ślubnej podwiązki

Ślubna podwiązka dawniej.

Za tradycyjnych czasów panna młoda miała pod ślubną suknią podwiązkę w białym kolorze, jako znak swojej czystości i panieństwa. W tamtych czasach podwiązkę zwyczajowo ściągał z uda panny młodej w czasie wesela najstarszy z drużbów, potem przekazywał ją panu młodemu na pamiątkę, a ten rytuał odczytywano jako symboliczne zawarcie małżeństwa oraz sfinalizowanie umowy przedślubnej. W trakcie wesela bardzo często rozgrywała się też licytacja ślubnej podwiązki. Dostawał ją ten z nieżonatych mężczyzn, który zadeklarował za nią najwyższą sumę, a zebrane w ten sposób pieniądze trafiały do budżetu nowożeńców. Nieraz zdarzało się również i tak, że panna młoda rozcinała swoją ślubną podwiązkę i rozdawała jej części wszystkim kawalerom na weselnej sali, życząc im, by w niedługim czasie sami trafili na ślubny kobierzec.

Ślubna podwiązka dzisiaj.

Dzisiejsze najczęściej spotykane ślubne podwiązki wykonane są ze wstążki lub z koronki, misternie przyozdobione kształtną kokardką, kwiatkiem lub malutką perełką. Mogą być białe, albo ecru, jednak najczęściej bywają właśnie błękitne, w zgodzie z przesądem, iż panna młoda w dniu ślubu obowiązkowo musi mieć na sobie „coś niebieskiego". kompromis stanowią białe podwiązki, które są przetkane, albo związane niebieską tasiemką lub wstążeczką. Ślubna podwiązka ma zapewnić Młodej Parze zgodę, szczęście oraz namiętność w zaczynającym się małżeństwie. Niebieska podwiązka ślubna ma także zagwarantować wierność męża.

Ślubna podwiązka - przesądy.

W obecnych czasach najbardziej popularny jest ślubno - weselny przesąd, mówiący o tym, że podwiązkę z nogi panny młodej powinien zdjąć sam pan młody podczas nocy poślubnej. A jeżeli uda mu się zdjąć ślubną podwiązkę nowopoślubionej żony bez używania rąk, ma gwarantować to młodej parze pomyślność i zaspokojenie w płaszczyźnie seksualnej.

 

A jaki jest Wasz stosunek do zakładania podwiązki do ślubu?

Wierzycie w jej magiczną moc? Stanowiła ona, lub będzie stanowiła, element Waszej ślubnej garderoby? Czekamy na wszystkie Wasze opinie…

Ty też możesz skomentować ten artykuł Podziel się z innymi swoją opinią.
 • 7 komentarze do tego artykułu
 • GrzHer : 4 kwiecień 2012 23:04:44

  Nie daje mi spokoju pierwsza część artykułu... Gdzie można znaleźć więcej informacji (opracowań) na temat podwiązki "Za tradycyjnych czasów" ? O jakim okresie myślimy używając tego określenia ? O jakie warstwy społeczne chodzi ? Może się czepiam ? Pamiętam, że podwiązka to symbol wierności i jako część bielizny należ się tylko TEMU JEDYNEMU WYBRANEMU (więc innym WARA od podwiązki !!!) a kolor niebieski związany jest z symboliką wymyśloną przez romantyków i oznacza STAŁOŚĆ UCZUĆ.

 • milena : 14 lipiec 2012 21:12:27

  lepiej ją mieć :)

 • Karola : 20 sierpień 2012 14:20:24

  Szczerze mówiąc podwiązka nie spełnia żadnej roli bo pończochy są teraz samonośne a tylko przeszkadza,więc się zastanawiam czy w ogóle ją zakładać.

 • KLARA : 15 listopad 2012 16:35:44

  ja powiem krótko - kto wymyślił te przesądy z jakąś ,,podwiązką" i kto stosuję tę zasadę jest kompletnym idiotą, bo w przesądy nie powinno się wierzyć no a jak ktoś wierzy to odczuje tego skutki po śmierci.

 • Marzena : 22 listopad 2012 18:29:11

  Ja zakładam podwiązkę tylko na prośbę kamerzysty. Mam zamiar zdjąć ją jeszcze przed wyjazdem do kościoła. W ogóle nie przywiązuję do niej żadnej "mocy".

 • jelen : 16 marzec 2013 12:07:08

  Ja zastanawiam sie czy w ogóle zakładac podwiązke. Ja nie wierzę w magiczne moce przedmiotów, a skoro biore ślub w obrządku katolickim to absolutnie nie powinno się zakładać zabobonnych wstążek.

 • Jula : 29 październik 2013 23:14:50

  Ja założę ponieważ coś w tym jest i dlatego jestem za tymi przesądami

  • Dodaj swój komentarz

  • Captcha

Ostatnie artykuły

| Zobacz także: Tanie biura rachunkowe znajdziesz na www.KsiegoweiRachunkowe.pl | Sprawdź najlepsze oferty na randki matrymonialne na www.StrefaRandki.pl i umawiaj się na spotkania z innymi singlami | Agencja interaktywna Word&Mind